banner238

banner228

banner220

banner245

banner246

banner247

banner288
26 Mayıs 2024 Pazar

Ali Koç neden aday olduğunu açıkladı

İndirim tutarları netleşti! Vergide yeni dönem başladı

Gelir vergisi yasasına göre 2023 yılı boyunca geçerli olacak istisna ve indirim tutarları netleşti. Bu kapsamda, yeni dönemde ev sahipleri 2023 yılında elde ettikleri kira geliri yıllık 21 bin lirayı geçtiğinde beyanname verecek

02 Ocak 2023 Pazartesi 15:48
İndirim tutarları netleşti! Vergide yeni dönem başladı
banner229
İndirim tutarları netleşti! Vergide yeni dönem başladı

Gelir vergisi yasasına göre 2023 yılı boyunca geçerli olacak istisna ve indirim tutarları netleşti. Bu kapsamda, yeni dönemde ev sahipleri 2023 yılında elde ettikleri kira geliri yıllık 21 bin lirayı geçtiğinde beyanname verecek. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri kiralık otomobilin 17 bin lirasını gider gösterebilecek. 1.9 milyon liranın üzerinde kazanan Youtuber’lar beyanname verecek.
Aylık bazda 791 liranın üstünde kira geliri elde ediliyorsa bu gelirin üstündeki gelir için beyanname verilecek. Kira gelirinin aylık elde edilmesi şartı bulunmuyor. Eğer ev mart ayında 950 lira kiraya verilmişse 10 ay boyunca elde edilen kira geliri 9 bin 500 liraya geliyor. Yine beyanname verilmesine gerek yok.
Ancak haziran ayında 5 bin liraya kiraya verilen ev için elde edilen 30 bin liranın 9 bin 500 lira istisna sınırı aşıldığı için 20 bin 500 lira için beyanname verilmesi gerekecek. 2023 yılı içinde sınır 21 bin liraya çıkarıldı. Aylık bin 750 liraya oturulan bir ev için yıllık bazda kira geliri 21 bin liraya denk geliyor.

neon

GAYRİMENKUL DEĞERİ 
* Değer artış kazançlarındaki 25 bin lira istisna tutarı 55 bin lira olarak belirlendi. Örneğin, sahip olunan gayrimenkullerin iktisap tarihinden itibaren 5 yıldan önce satılması halinde bu satış nedeniyle elde edilen kazançlar değer artış kazancı olarak vergilendiriliyor. Değer artış kazançlarının beyan edilip edilmeyeceği ise istisna tutarının altında kalıp kalmadığına bağlı. 2023 yılında elde edilen değer artış kazancının 55 bin lirayı aşması halinde beyanname verilecek ancak 55 bin lira istisna tutarı beyan edilen gelirden düşülecek.KİRALIK ARACA 17 BİN LİRA 
* Binek otomobillere ilişkin gider olarak indirim konusu yapılabilecek tutarlar da arttı. Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin işletmelerinde kullanılan binek otomobillerin kiralık olması durumunda ödenen aylık kira tutarı ile işletmeye kayıtlı binek otomobillerinin amortisman yoluyla gider yazılabilecek iktisap bedeli ile ilgili indirim tutarları da arttırıldı. Bu çerçevede, binek otomobiller için; ödenen aylık kira gideri 8 bin liradan 17 bin liraya, amortisman yoluyla gider yazılabilecek iktisap bedeli sınırı da 430 bin liradan 950 bin liraya çıkarıldı.
TELİF HAKKI KAZANÇLARI 
* Telif haklarından elde edilen kazançlara uygulanan istisna tutarı da artırıldı. Müellif, mütercim, heykeltıraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikâye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, Film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerinden elde ettikleri kazançları, belirli bir tutarı aşamaması halinde gelir vergisinden istisna. Bu kazançlarla ilgili 880 bin lira olan istisna tutarı 2023 yılında elde edilecek gelirler için 1 milyon 900 bin liraya çıkarıldı.
 Engelli vatandaşların yararlandığı Gelir Vergisi indirimi tutarları arttı. Bu kapsamda örneğin, 2023 yılında ücret geliri elde eden I. Derece Engelli bir ücretlinin aylık ücret matrahından 4 bin 400 lira, yıllık ise 52 bin 800 lira indirim yapılacak.
 Esnaf muaflığı limiti de arttı. Muafiyet limiti olan 320 bin lira 2023 yılında evlerde üretilerek satılan ürünlerin satışından elde edilen gelirin 700 bin liraya kadar olan kısmı muafiyet kapsamında olacak.


web tasarım - grafik tasarım - web yazılım - seo - seo yazılım - web reklam - web yazılımcı- web tasarımcı -
Æ SEO YAZILIM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  banner251
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV